DomůNepřihlášený uživatel         Nákupní košík: 0,00 Kč   

Čelovka Princeton Tec EOS - Tactical

Technické údaje:

Napájení: 3x AAA, alkalické, lithiové, dobíjecí (v balení 3x Duracell alkaline MN2400)

Zdroj světla: 1W LED dioda (Luxeon) o intenzitě 25 lm

Rozptylné sklíčka: červené, modré, zelené

Doba svícení: od 2h (nejvýkonnější režim) až po 60h (úsporný režim), maximální dosvit 56 m v high režimu

Režimy: low, medium, high, flash ? blikání

Odolnost proti vodě: do 1m hloubky po dobu 30 min.

Hmotnost: 103g včetně baterií

Záruka: USA doživotně, jinak 10let

Možnost zakoupení v e-shopu www.dokopce.cz

  

Princeton Tec je americká firma specializující se na výrobu čelovek, světel na kola a svítilen pro potápění. U nás je převážně známá díky vynikající čelovce Apex či Yukon. Sice ještě tato značka v našich lesích a hájích není tak známá jako Petzl či Black Diamond, ale leckdy je předčí v kvalitě zpracování nebo vzhledu.

 

Svítilna Princeton Tec EOS Tactical je nová varianta klasické EOS, která byla původně určena pro vojenské a lovecké účely, ale pro svoji popularitu byla zařazena do volného prodeje, jako vylepšená modifikace klasické EOS. Tacticalu dodávají energii 3 mikrotužkové baterie AAA umístěné přímo v těle čelovky. Použít se dají alkalické, lithiové a dobíjecí (NiCad nebo NiMH). V originálním balení jsou dodávané poměrně dobré alkalické baterie Duracell. Toto řešení není úplně nejvýhodnější, zamrzí převážně při nabíjení, kdy 3 baterie nejsou ideální počet, ale bohužel toto řešení používají i konkurenční značky. K bateriím se dostaneme po sklopení modulu a odšroubování masivního šroubu, který drží zadní kryt. Odšroubovat se dá ručně, ale je to poměrně namáhavé k ulehčení této práce slouží plastová spona na pásku, nebo postačí obyčejná kovová mince (1Kč sedne přímo do rýhy na hlavičce šroubu). Tímto speciálním uzávěrem se liší od ostatních značek. Po oddělání krytu zaujme černé těsnění, které je velice užitečné, stará se o voděodolnost. Tactical vydrží až 30min v hloubce 1m, takže nemusíte mít strach z případných deštivých nočních pochodů, nebo úrazů kdy vám spadne čelovka do kaluže či potoka. Pro zlepšení voděodolnosti bych doporučoval občas namazat silikonovým olejem. Pro ty informovanější dle výrobce se dá zařadit voděodolnost čelovky do stupně IPX7 mezinárodních standardů IEC.

Na hlavně Tactical drží výborně, stará se o to příjemný pružný pásek nastavitelný v širokém rozsahu a každý si ho přizpůsobí, jak potřebuje. Čelovka disponuje možností naklápění čelního modulu v rozsahu 90°, což je ideální na hledání v mapách nebo při četbě ve stanu. Barevné provedení odpovídá jejímu zaměření. Výrazné barvy byste zde hledali marně. Modul je v khaki zelené a pásek kolem hlavy v maskáčovém provedení. Další barevné varianty jsou čistě černá a pak varianta ?Sand?, kde modul čelovky je světle béžový (písková) a na pásek byly použity maskáčové barvy světlejší, vhodné do pouště. Největší výhodou je zapuštěný vypínač a zároveň přepínač módů umístěný v horní části. Přepínač je důmyslně konstruován v těle čelovky, aby nedošlo k náhodnému zapnutí uvnitř batohu či při jiné manipulaci s Tacticalem. Pogumovaný vypínač má lichoběžníkovitý tvar, je dostatečně veliký a proto velice dobře ovladatelný i v rukavicích oproti konkurenci. Tuhost je optimální, nedělá problémy ani slabším příslušnicím něžného pohlaví a není ani tak měkký, aby se sepnul, kdy nemá. Zapnutí či změna módu je provázena cvaknutím, takže to rozeznáte i jinak než jen vizuálně.

 

Při prvním zmáčknutí se rozsvítí čelovka v prvním módu LOW, další módy následují po rychlém opětovném zmáčknutí v tomto pořadí MEDIUM, HIGH a FLASH (blikačka s maximální intenzitou) pokud je prodleva mezi zmáčknutím větší jak 3s, tak se čelovka vypne. Čelovka si nepamatuje poslední použitý mód, takže při novém zapnutí začnete na LOW či-li v ekonomickém režimu. V optice čelovky je použit kolimátor pro lepší soustředění světla do úzkého kužele, ale rozložení světelné stopy je průměrné. Nejjasnější je uprostřed což je asi 1/3 a k okrajům se již rozprostírá méně intenzivní haló. Tvar světelné stopy vypadá jako zakulacený obdélník. Dosvit Tacticalu je poměrně dobrý, výrobce uvádí maximální dosvit 56m. A dostáváme se k hodnotám, které Vás asi zajímají nejvíce a to dosvit v daném režimu a výdržnost baterie. Čas svitu výrobce vypočítává z času, ve kterém lze ve vzdálenosti 2m ještě naměřit osvětlení 0,25 lux. Tento údaj je srovnatelný se svitem Měsíce v úplňku. Bohužel tato metoda není používaná všemi výrobci, proto se můžou hodnoty velice lišit. Ale pro srovnání tuto metodu používá i Petzl.

 

 

Princeton Tec EOS Tactical

LOW

MEDIUM

HIGH

FLASH (blikačka)

doba svícení /h

44

10

2

50

vzdálenost (dosvit) /m

17

34

56

56

 

 

Údaje uvedené v tabulce jsou uvedeny za předpokladu, že funguje elektronická regulace konstantního výstupního výkonu. Poté, co baterie již nejsou schopny poskytnout dostatek energie pro fungování v regulovaném režimu a kdy je elektronikou zajištěn konstantní výstupní výkon, je možné svítit čelovkou ještě déle. LED dioda je napájena přímo z baterií a světlo pomalu pohasíná. Z tohoto důvodu výrobce udává ještě jednu dobu svitu. Dobu, kdy je ještě čelovka použitelná, ale již nepracuje regulace výkonu. Podle tohoto kritéria je doba dosvitu následující od ekonomického módu přes maximální až po blikačku: 60h, 14h, 6h, 50h.

 

V balení máme ještě 3 rozptylová sklíčka. Červené, modré a zelené pro různé noční aktivity. Určené dle výrobce červený filtr k nepozorovanému chození, modrý filtr ke stopování krvácející oběti, zelený pro bezpečné lovení zvěře. Nevím, jestli provozujete pravidelně některou z těchto činností, ale využití pro normálního člověka mají, červené sklíčko se dá využít při jízdě na kole s kombinací flash, dále neovlivňuje citlivost nočního vidění, velice vhodné při čtení z mapy a podobně. Mezi další možnosti patří i to, že když ve stanu potřebujete něco najít, nebo si číst a nechcete rušit spící ve stanu. Barevné světlo není tak agresivní a zbytečně nebudí ostatní. Výměna krytů je velice jednoduchá stačí odklopit přední krytku a založit sklíčko. Instalované sklíčko se dá v čelovce zasunout a nezhoršuje nijak kvalitu svitu. Ideální by bylo, kdyby výrobce dodával i vhodné pouzdro aspoň pro uskladnění, málokdo využije při jednom výletu všechny druhy sklíček. Součástí balení nic takového není a ani výrobce nemá v nabídce.

 

EOS Tactical je univerzální čelevkou, která se hodí pro většinu běžných aktivit, od obyčejné chůze přes jízdu na kole až po lov jelenů. Klady a zápory této svítilny, které jsem při testu zjistil jsou zpracovány v tabulce.

+ PŘEDNOSTI

- NEDOSTATKY

dobré zpracování počet baterií
regulace světelného výkonu slabší optika
voděodolnost chybí pouzdro na bar. sklíčka
barevná rozptylová sklíčka
kvalitně zpracované tlačítko přepínání/zapínání

Jinak tento model je lepší variantou klasického Princeton Tec EOS a to především po uživatelské stránce. Klasický EOS má pořadí režimů opačné jak Tactical od HIGH po LOW a není vybaven vyměnitelnými sklíčky.

Fotky svítilny RINCETON TEC EOS TACTICAL

  1 1_2 1_3

1_4 1_5 1_6

1_7 1_8 1_9

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt | Obchodní podmínky | Reklamační protokol
Doporučujeme: Hledej ceny | Top obchody | Supervht - výstupy Alpy, Tatry| ČeMBA - Česká mountainbiková asociace| Supervlasy - kosmetika pro vaše vlasy| Studio Wella - Jiří Malý| Účetní kancelář - Jitka Burešová |Krby a kamna v moderním designu |www.domenysnadno.cz